Posledná zmena: 2.1.2023
Čo je nové na oblohe?
OBLOHA V JANUÁRI 2023
SLNKO
20. 1. 2023 o 09 h 29 min. vstupuje do znamenia Vodnár
MESIAC – fázy:
spln ........................ |
7. 1. o 00 h 07 min. |
posledná štvrť .......... |
15. 1. o 03 h 10 min. |
nov ......................... |
21. 1. o 21 h 53 min. |
prvá štvrť ................ |
28. 1. o 16 h 20 min. |
PLANÉTY
Merkúr
opisuje slučku v Strelcovi. Geometrické podmienky na sledovanie prvej planéty sú však v tomto období nepriaznivé.
Venuša
prechádza zo Strelca cez Kozorožca až do Vodnára, jej elongácia od Slnka sa postupne zväčšuje a stáva sa čoraz výraznejšou Večernicou. 22. januára sa zdanlivo priblíži k menej nápadnému Saturnu, ich zoskupenie o deň neskôr doplní i tenký kosáčik Mesiaca, ktorý bude necelé dva dni po nove.
Mars
aj počas januára ho môžeme sledovať večer a v noci, je nápadný svojou jasnosťou a červenkastou farbou. Začiatkom roka sa pohybuje retrográdne, 13. 1. je v zastávke a smer pohybu zmení na priamy. Zaujímavú konjunkciu planéty s Mesiacom uvidíme 3. januára večer, severne od Aldebarana a Hyád v súhvezdí Býk.
Jupiter
nájdeme ho v južnej časti Rýb. Podmienky na pozorovanie planéty na večernej oblohe sú priaznivé. V ďalekohľade môžeme zbadať atmosférické pásy a štvoricu najväčších mesiacov.
Saturn
je viditeľný večer, nájdeme ho v Kozorožcovi. Obdobie jeho viditeľnosti sa rapídne skracuje, na prelome mesiacov sa už stráca vo večernom súmraku.
METEORY
Kvadrantidy sú rojom, ktorý dosahuje vysoké hodinové frekvencie (okolo 120 meteorov) a sú v ňom bohato zastúpené jasné meteory. „Padajúce hviezdy“ zdanlivo vyletujú zo súhvezdia Pastiera. Maximum očakávame 4. januára okolo 4 h 40 min. Mesiac je síce iba necelé tri dni pred splnom, vzhľadom na jeho malú výšku nad obzorom počas maxima však nebude pozorovanie príliš rušiť.
KOMÉTY
Kométa
C/2022 E3 (ZTF) je nádejným objektom na sledovanie triédrom, ba možno aj voľným okom. Prvé dva týždne januára sa nachádza v Severnej korune, potom sa zrýchlene presúva cez Pastiera, Draka a Malú medvedicu až do Žirafy. V druhej polovici mesiaca je teda cirkumpolárna a viditeľná po celú noc. K Zemi bude najbližšie na prelome januára a februára.