Posledná zmena: 2.1.2023

Čo je nové na oblohe?

OBLOHA V JANUÁRI 2023SLNKO

20. 1. 2023 o 09 h 29 min. vstupuje do znamenia Vodnár

MESIAC – fázy:

spln ........................   7. 1. o 00 h 07 min.
posledná štvrť ..........   15. 1. o 03 h 10 min.
nov .........................   21. 1. o 21 h 53 min.
prvá štvrť ................   28. 1. o 16 h 20 min.
PLANÉTY
Merkúr
opisuje slučku v Strelcovi. Geometrické podmienky na sledovanie prvej planéty sú však v tomto období nepriaznivé.

Venuša
prechádza zo Strelca cez Kozorožca až do Vodnára, jej elongácia od Slnka sa postupne zväčšuje a stáva sa čoraz výraznejšou Večernicou. 22. januára sa zdanlivo priblíži k menej nápadnému Saturnu, ich zoskupenie o deň neskôr doplní i tenký kosáčik Mesiaca, ktorý bude necelé dva dni po nove.

Mars
aj počas januára ho môžeme sledovať večer a v noci, je nápadný svojou jasnosťou a červenkastou farbou. Začiatkom roka sa pohybuje retrográdne, 13. 1. je v zastávke a smer pohybu zmení na priamy. Zaujímavú konjunkciu planéty s Mesiacom uvidíme 3. januára večer, severne od Aldebarana a Hyád v súhvezdí Býk.

Jupiter
nájdeme ho v južnej časti Rýb. Podmienky na pozorovanie planéty na večernej oblohe sú priaznivé. V ďalekohľade môžeme zbadať atmosférické pásy a štvoricu najväčších mesiacov.

Saturn
je viditeľný večer, nájdeme ho v Kozorožcovi. Obdobie jeho viditeľnosti sa rapídne skracuje, na prelome mesiacov sa už stráca vo večernom súmraku.

METEORY
Kvadrantidy sú rojom, ktorý dosahuje vysoké hodinové frekvencie (okolo 120 meteorov) a sú v ňom bohato zastúpené jasné meteory. „Padajúce hviezdy“ zdanlivo vyletujú zo súhvezdia Pastiera. Maximum očakávame 4. januára okolo 4 h 40 min. Mesiac je síce iba necelé tri dni pred splnom, vzhľadom na jeho malú výšku nad obzorom počas maxima však nebude pozorovanie príliš rušiť.

KOMÉTY
Kométa C/2022 E3 (ZTF) je nádejným objektom na sledovanie triédrom, ba možno aj voľným okom. Prvé dva týždne januára sa nachádza v Severnej korune, potom sa zrýchlene presúva cez Pastiera, Draka a Malú medvedicu až do Žirafy. V druhej polovici mesiaca je teda cirkumpolárna a viditeľná po celú noc. K Zemi bude najbližšie na prelome januára a februára.